Lördags-stök

 
Här kommer bilder från mitt lördags-stök. Höll på att skriva söndags-stök, men insåg att det bara är lördag... (eller söndag i skrivandes stund). Känslan av att det är söndag bara för att det var röd dag i fredags. Köket har varit en "total mess" idag, men det får det väl lov att vara ibland.
 
  
Till vänster: Tavlor (underbara, älskar dem) från <IB Laursen>. Ser ni de små flaskorna ovanpå kapselmaskinen? Dessa tre kostade 15:-, köpte dem på City Gross för ett tag sedan. Iskaffe - som jag i vanliga fall älskar - men dessa smakade vedervärdigt. Kunde inte ens dricka upp dem... tack vare sötningsmedlet, fy fan för det! Men flaskorna var i alla fall fina att spara till kaffehörnan. Till höger: Krukan matchar perfekt till porslinet på hyllan. 
 
Insåg alldeles för sent att det var ett stort hål (!?) i botten på flaskan. Inte hål, som i att flaskan är sönder, utan bara för att den skall vara så. Men varför? Någon som vet varför det är ett hål i botten utav en flaska?

"Bebishörnan"

 
Här är en del utav det jag nästan skulle kunna kalla för "bebishörnan" i sovrummet, lite löjligt kanske med tanke på att våran lilla tjej (lillasyster) nästan inte är någon bebis längre. Snart ett år gammal, redan. Tiden går alldeles för fort, men åldern hon är inne i är så rolig och hon är så gullig med världens roligaste humor.
 
Här i denna hörna stod först hennes fina vagga <läs mer om den här>, (...som vi dessvärre sedan sålde för att hon aldrig sov i den), sedan fick en byrå flytta in där nu alla hennes kläder förvaras i. Kan tilläggas att byrån är alldeles smockfull (!) utav kläder så lådorna nästan putar ut, hehe. Detta beror delvis på att mitt intresse för barnkläder växte i och med att lillan föddes (hon har två storebrorsor, tre och fem år gamla - men utbudet till pojkar har aldrig varit lika stort, tyvärr), vilket också har resulterat i att jag öppnat en webbutik.
 
Kika gärna in där, vetja!
 
Detaljer från bl a. <IB Laursen>. Hylla från <InWhite4You>.

Glasbox / Smyckesskrin

 
 Jag är nog inte ensam om att gilla förvaringsboxar gjorda i glas, sådana som man t ex kan lägga vackra smycken i. Även fast man kanske inte använder dem dagligen så tål de ju att beundras. Jag är verkligen sådan att jag väljer detaljer till hemmet med hjärtat. Vill helt enkelt bara ha hem sådant som jag verkligen gillar! Dock har jag en svaghet (om man nu kan kalla det så?) är att jag ibland sparar på lite för mycket - men å andra sidan är jag rätt duktig på att rensa också när det behövs...
 
Men jag kan vara sån att jag sparar på någonting som jag TROR att jag kommer få användning utav. Ett halvår senare inser jag att det fortfarande inte har kommit till "användning" och då slänger jag det. Alltid efter att jag har rensat känner jag att jag kan andas lite bättre, haha. Någon som känner igen sig?!
 
  
Till vänster: Favorittavlan (eller snarare - plåtskylt) och kruka från danska <IB Laursen>. Min absolut favorit just nu bland alla inredningsleverantörer. Till höger: Glasbox också från <IB Laursen>.
 
Några av mina favoritsmycken som jag fått av min man. Alla smyckena är köpta från hans resor till Pakistan.
 

Ännu en fejkväxt

 
... här kommer ännu en (!) konstgjord växt till mitt hem. Jag tar ju - tyvärr - död på de allra flesta växterna hemma så jag känner att jag, sorgligt nog, får hålla mig till konstgjorda växter. Denna varianten (hjärtformad) kommer från MIO och kostar 49 kronor. Helt okej pris, även fast den är liten i storlek. Måste dock medge att jag är oerhört förtjust i den och den har precis den där mörkgröna, naturtrogna nyans som jag febrilt söker när jag letar växter.
 
Och ja, jag kommer nog inte få särskilt mycket användning alltså för den där vattenkanann som hänger under symaskinsbordet.